Parky v Teplicích – správné lázeňské město

Podívejme se na krátký výčet zeleně v lázeňském městě:

Písečný vrch

Na jednom z okrajů města, v přirozeném prodloužení zeleného pásu sadů a parků táhnoucích se lázeňským městem, se nachází bývalý písečný lom s ovocným sadem poblíž. Přírodně velmi pozoruhodné místo je oázou klidu a častým cílem vycházek a výletů – ať již za přírodou (nachází se zde Botanická zahrada) nebo za poznáním (na vrcholu vrchu naleznete veřejnosti přístupnou hvězdárnu).

Lázeňský sad

Původně zahrada, která patřila bezprostředně k teplickým lázním a sloužila pro relaxaci hostů, se postupem času rozšířila od budov lázní (dnes lázeňský komplex Beethoven) a zastavena byla až budovou divadla a Císařských lázní. Upravovaný park obohatily četné drobné stavby, kašny a fontány a i dnes je uprostřed městského ruchu vítanou relaxační oázou.

Letná

Místo za městem původně zvané Špitální vrch bylo oblíbeným výletním místem lázeňských hostí i obyvatel Teplic. Již od počátku 19. století zde vznikaly stavby výletních restaurací, vyhlídek a odpočívadel – restaurace Bella Vista, Stráž císaře Františka Josefa či naprostá kuriozita – restaurace a vyhlášené a hojně navštěvované výletní místo – Škvárovník. Jejím majitelem a zároveň stavitelem byl teplický zednický mistr H. Jerke, který na stavbu pitoreskního domu, plného věžiček, teras a zákoutí používal veškerého dostupného materiálu, včetně struskových cihel ze škváry – odtud jeho název. R. 1841 tu vděční tepličané vztyčili pomník pruskému králi Bedřichu Vilému III., častému hostu teplických lázní. Vrch byl přejmenován na Královskou výšinu a dostalo se mu parkové úpravy.

Šanovský park

Uprostřed Šanova, mezi budovami lázní, kostela a městských domů vznikl postupnými úpravami park – přirozená zelená oáza lázeňského místa. Poskytuje prostor a prostředí pro relaxaci hostů i teplických obyvatel, doplněno kašnami, fontánami, plastikami i koncertním podiem pro promenádní koncerty. V poslední době je znám jako útočiště arabských návštěvníků lázní, kteří zde tráví svou přemíru volného času.

Havlíčkovy sady

Vytvořeny podél dnešní ulice Lípová, plynule navazují na blok zeleně Lázeňského sadu. Jejich přední část kolem tzv. Seumeho kaple bývala v minulosti křesťanským hřbitovem. Zadní část sadů pak pokrývala úpatí Mont de Ligne, na kterém dnes stojí budova původně Gymnasia, dnes Obchodní akademie, a spojovala město s oblíbeným výletním a vyhlídkovým místem.

Město Teplice si – jako správné lázeňské město – dává na své zeleni záležet. I když v poslední době o městských parcích je slyšet spíše v jiných souvislostech, než v těch pozitivních. Místní si stěžují, že cizinci pobývají v městských parcích takovým způsobem, který spíše připomíná kempování, než lázeňský pobyt.

13.8.2020

Inzerce