Tachovské mlčení

Město Tachov je – po Chebu – druhé nejzápadnější okresní město naší země. Třináctitisícový Tachov leží na okraji Českého lesa. Prakticky v něm. Tím je poznamenaná potřeba městských parků, městské zeleně.

Tříhektarový městský, bývalý zámecký, park je největší relaxační zónou přímo ve městě. V Tachově jsou ještě okrajové parky jako Knížecí alej, alej k minerálce, samotná „minerálka“, kterou nechal v roce 1791 vysázet kníže Windischgrätz a později se stala významným promenádním místem. Alej je chráněna od roku 1986 jako krajinná dominanta.

Městský park v Tachově

Městský park v Tachově

Pro město a zelené vyžití je ale důležité okolí. Přírodní park se nachází na okraji osady Valcha u žlutě značené stezky směrem Borek u Tachova. Byl založen v roce 1980, a má rozlohu 1447 ha. Bylinné patro místních lesů je velmi chudé, takže zajímavější společenstva jsou v parku hlavně v mokřadech. Nejzajímavějšími druhy jsou ďáblík bahenní, vemeník dvoulistý, krušník širolistý, kosatec žlutý a vachta trojlistá.

Přírodní park Valcha

Přírodní park Valcha

V blízkém okolí stojí za návštěvu především překrásný barokní kostel sv. Václava, dále malebné městečko Stráž s barokní kašnou, a opět barokní kostel s monumentální předstupující věží v nedalekých Bernaticích.

Další atrakcí spojenou s Tachovem je historický park – v Bärnau, ale to už jsme v Německu.

Historický park Bärnau

Historický park Bärnau

O městském parku v Tachově se média zmiňovala před dlouhými 10 lety. Tehdejší starosta Ladislav Macák představoval plány, kdy investice 20 milionů korun měla zcela změnit tvář největší odpočinkové zóny v centru města. „Za necelý milion korun už jsme zbourali bývalé letní kino, které už 16 let nefunguje. Zatím vydáváme jen své peníze,“ uvedl starosta. Radnice zbourala kamenné jeviště, zázemí kina, kovovou konstrukci na plátno a zbytky kovových laviček.

Radnice usilovala o peníze z Nadace Partnerství, největší české ekologické nadace. „Pokud peníze nedostaneme, budeme na projektu pracovat, ale vše se rozloží do více let,“ uvedl Macák. „Zdravé stromy zůstanou. Nahradíme pouze staré a nebezpečné porosty,“ sliboval Macák.

Za dva roky se objevil v médiích text o stagnaci obnovy parku. Důvody byly podle starosty Tachova Ladislava Macáka dva. „Tím prvním je velká kyselost půdy, kterou se nám zatím bohužel nedaří odstranit,“ uvedl starosta. „Co v parku vysadíme, to zajde, pokud to ovšem dřív nezničí vandalové. Právě překyselenost půdy byla důvodem toho, proč jsme v parku v zimě přestali solit chodníčky,“ vysvětlil starosta. Druhý důvod – chybí peníze. Město žádalo o dotace, žádnou se na tuto akci nepodařilo získat. A náklady nejsou malé.

Od té doby média o Tachovském parku mlčí. Čí je to chyba? Tachova? Médií?

10.7.2020

Inzerce